Select Page

How Much Does a Pumpkin Cost? {Algebra}

$0.00

Category:

Description

This lesson pack includes 3 lessons that build and expand on each other to help students work on evaluating expressions, writing equations and solving equations in a real world context.

Included in this lesson pack:

  • Teaching tips and directions
  • Student handouts
  • Answer keys
  • 24 data cards

You may also like…